21.03.2025, Toruń, Kopernikański Ośrodek Integracji, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, ul. Olszewskiego 16
Brian Eno w Ambient 1: Music For Airports określił ambient frazą „as ignorable as interesting”. Potraktujmy te słowa jak zaproszenie do intelektualnej podróży. Wielowątkowej, nastawionej śmiało na próby określenia ambientowego brzmienia, jak i muzycznego doświadczenia, zapośredniczonego przez ambientowe słuchanie. Otwiera się przed nami również inny wątek, którym jest historia wielowiekowej ewolucji, jaką przeszła idea muzyki funkcjonalnej, towarzyszącej czy usytuowanej na granicy uwagi. Towarzyszy jej również instytucjonalnie i normatywnie usankcjonowany sposób, w jaki myślimy o muzyce i słuchaniu w ogóle. Historia ta splata świat sztuki muzycznej i jej dyskursu ze światem rozwijających się mediów i kultury popularnej, w tym nowych reguł tworzenia, dystrybucji i słuchania muzyki. Przejawy tego splotu stały się już swoistym wyzwaniem dla humanistyki coraz śmielej wkraczającej w turbulentny ekosystem dźwiękowy współczesności.
Zapraszamy do wzięcia udziału w sympozjum „Nie tylko ambient. O kulturach słuchania i sposobach posługiwania się dźwiękiem” z udziałem dra Piotra Kędziory (UAM), autora książki Ambient. Kultury słuchania i posługiwania się dźwiękiem (PWN 2025), a także koreferującego prof. Dariusza Brzostka (UMK). Wypełnią je referaty i dyskusja o muzyce oraz o sposobach pisania o niej, ze szczególnym uwzględnieniem kategorii słuchania jako bazowej formy doświadczania muzyki, jako pola przecięcia nie tylko uwarunkowań poznawczych, ale i estetycznych i kulturowych, a więc w równym stopniu politycznych. Tytuł i abstrakt wykładu naszego gościa opublikujemy wkrótce. Serdecznie zachęcamy do zgłaszania chęci aktywnego udziału (koreferat lub komentarz) wraz z krótkimi abstraktami do 28 lutego 2025 r. na adres seminarium@avant.edu.pl Abstrakty te zostaną udostępnione na naszej stronie kilka dni przed sympozjum, abyśmy wszyscy mogli być lepiej przygotowani do rozmowy.
Organizatorami sympozjum są: Kopernikański Ośrodek Integracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (organizator lokalny) i Projekt Avant (organizator cyklu). Partnerem wydarzenia jest Wydawnictwo Naukowe PWN.
Uwaga: osoby zgłoszone do udziału w sympozjum otrzymują 27% rabatu na całą ofertę książek drukowanych PWN (otrzymany kod ważny jest do 28.02.2025) https://ksiegarnia.pwn.pl
Więcej informacji wkrótce!
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Regulamin uczestnictwa w wydarzeniach (współ)organizowanych przez Projekt Avant